ورزشی

20 نکته در رابطه با فواید دوچرخه سواری برای سلامتی بدن و ذهن

20 نکته در رابطه با فواید دوچرخه سواری برای سلامتی بدن و ذهن

فارغ از آن که به چه علت تصمیم به دوچرخه سواری منظم گرفته اید، باید به شما بگویم که این تصمیم یکی از انتخاب های فوق العاده و موثر زندگی شما خواهد بود. انتخاب دوچرخه سواری و افزودن آن به سبک زندگی روزانه، برای افراد مختلف به دلایل گوناگونی اتفاق می افتد. از شروع یک برنامه‌ی سلامتی و تناسب اندام تا کاهش هزینه ها و توجه به محیط زیست.

فواید دوچرخه سواری برای سلامتی به بسیاری از ما اثبات شده است. اما در این مقاله ما قصد داریم در 25 عنوان ساده، شما را با ابعاد مختلف این انتخاب تاثیرگذار و استفاده از دوچرخه آشنا کنیم.

مواردی که می توانند علاوه بر سلامتی، به شما خوشحالی، موفقیت و حتی روابط اجتماعی زیباتری هدیه دهند.

1- سیستم گوارش سلامت داشته باشید

بنا به گفته‌ی محققین دانشگاه بیستول، یکی از مهمترین فواید دوچرخه سواری ، سلامت سیستم گوارش شما خواهد بود. به طور کلی فعالیت های ورزشی باعث می گردد تا غذا در فرآیند سریع تری در معده هضم شده و به سمت روده ها حرکت کند.

در این فرآیند اعضای حیاتی سیستم گوارش شما، چرخه‌ی طبیعی هضم را طی کرده، غذا آب کمتری را از دست داده و در نتیجه افرادی که دچار مشکلات گوارشی هستند تجربه‌ی خوشایندی از خوردن و هضم غذا خواهند داشت.

از مهمترین ویژگی های دوچرخه سواری و همین طور ورزش های ایروبیک، تنفس صحیح و ضربان قلب منظم است که هر دو به تقویت عضلات سیستم گوارشی و عملکرد صحیح آنها منجر می شود.

افرادی که از نفخ رنج می برند هم می توانند به کمک دوچرخه سواری، این مشکل را برطرف نمایند. ضمنا تحرک های روزانه یکی از عوامل جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان روده است.

2- با دوچرخه سواری مغز قدرتمندتری داشته باشید

اگر تا به حال چیزی راجع به سلول های خاکستری مغز شنیده اید، باید بدانید که پدال زدن شما می تواند با تسهیل فرآیند اکسیژن رسانی به مغز، طول عمر و عملکرد آنها را بهبود بخشد.

تحقیقات دانشگاه الینوی اثبات کرده است تنها 5 درصد افزایش تمرینات کاردیو می تواند تا 15 درصد نتایج تست ذهنی افراد تحت آزمایش را افزایش دهد.

جالب است بدانید یکی از فواید دوچرخه سواری برای سلامتی ، بازتولید سلول های مغزی ناحیه‌ی هیپوکامپوس است. بخشی از مغز که مسئولیت حافظه‌ی ما را بر عهده دارد. این بخش پس از گذر از سن 30 سالگی کم کم تحلیل می یابد.

پمپاژ خون و اکسیژن تازه به این بخش از مغز، فرآیند باز تولید این سلول ها را نسبت به افراد کم تحرک تا حد زیادی افزایش می دهد.

20 نکته در رابطه با فواید دوچرخه سواری برای سلامتی بدن و ذهن 1

3- کمتر بیمار شوید

دوچرخه سواری منظم به طور جدی بر روی سلول های سیستم ایمنی شما تاثیر مثبتی دارد. سلول های سیستم ایمنی افرادی که به طور منظم دوچرخه سواری می کنند، در مقابله با عفونت ها و بیماری ها، بسیار توانمندتر عمل می کنند.

تحقیقاتی که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان می دهد افرادی که 5 روز در هفته و در هر نوبت 30 دقیقه دوچرخه سواری می کنند تقریبا نصف افراد کم تحرک، به بیماری های رایج و عفونی دچار می گردند.

خواندن
فواید دویدن برای بدن را بدانید

4- دوچرخه سواری کنید تا عمر طولانی تری داشته باشید

تحقیقات بر روی 2400 دوقلوی یکسان در کالج سلطنتی انگلستان نشان می دهد حتی در این افراد با ژنتیک و ساختار فیزیکی یکسان هم، دوچرخه سواری منظم تاثیرات شگفت انگیزی بر روی طول عمر دارد. فردی که در هفته حدود 2 ساعت دوچرخه سواری می کرد، چیزی در حدود 9 سال از نظر بیولوژیکی، بدن سالم تری داشت. حتی اگر کمی اضافه وزن داشته و سیگار هم مصرف می کرده.

از مهمترین فواید دوچرخه سواری برای سلامتی می توان به کاهش ریسک بیماری های قلبی و عروقی و ابتلا به دیابت نوع 2 اشاره کرد. همچنین دوچرخه سواری منظم می تواند احتمال ابتلا به انواع سرطان ها و فشار خون را کاهش دهد.

این امر از طریق مکانیزم بازسازی سلول ها بدن در هنگام دوچرخه سواری اتفاق می افتد.

5- سیاره‌ی زمین را نجات می دهید

20 دوچرخه در یک جای پارک خودرو جای می گیرند و جالب است بدانید برای ساخت یک دوچرخه تنها 5 درصد از انرژی و متریال مورد نیاز جهت ساخت یک خودرو استفاده می شود.

دوچرخه سواری هیچ آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند.

6- زندگی زناشویی زیباتر و جذاب تری را تجربه کنید

فعالیت های ورزشی منظم و به ویژه دوچرخه سواری، تاثیر مثبت غیر قابل انکاری بر روی سلامت و کیفیت روابط جنسی شما دارد.

تحقیقات دانشگاه کورنل نشان می دهد مردان و زنانی که دوچرخه سواری می کنند از نظر توان رابطه‌ی جنسی، 2 تا 5 سال جوان تر از افراد کم تحرک هستند.

همچنین تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می دهد مردان بالای 50 سال فعال که تمرینات هوازی یا دوچرخه سواری دارند، 30 درصد کمتر از دیگران در خطر ابتلا به بی میلی جنسی می باشند.

7- از دیگر فواید دوچرخه سواری برای سلامتی بانوان می توان به فرآیند زایمان آسان تر اشاره کرد

تحقیقات دانشگاه میشیگان نشان می دهد زنانی که در دوران بارداری به دوچرخه سواری منظم مشغول بوده اند، تجربه‌ی زایمان آسان و کم چالش تری را داشته اند. آنها همچنین دوران بارداری سلامتی را از نظر جسمی و روحی تجربه می کنند.

از دیگر فواید دوچرخه سواری در این دوران می توان به افزایش ایمنی و سلامت عمومی جنین اشاره کرد.

8- با دوچرخه سواری قلب خود را درمان کنید

تحقیقات دانشگاه پوردوی آمریکا نشان می دهد انجام دوچرخه سواری منظم می تواند تا 50 درصد از احتمال ابتلا به بیماری ها یا سکته‌ی قلبی بکاهد.

در این تحقیق که با همکاری انجمن قلب انگلستان صورت گرفته است، مشخص شد یکی از مهمترین فواید دوچرخه سواری برای سلامتی انسان ها، کاهش ریسک سکته های قلبی است. این عدد تنها در انگلستان می تواند از حدود 10 هزار مرگ جلوگیری کند.

تنها با 10 کیلومتر دوچرخه سواری در هفته، شما هم می توانید قلبی سالم تر داشته باشید.

9- با دوچرخه سواری کسب و کارتان را هم بهتر کنید

تحقیق دیگری در دانشگاه بریستول نشان می دهد افرادی که قبل از شروع کار و یا در زمان ناهار به ورزش مشغول می شوند، مدیریت زمان بهتری دارند و همچنین با انگیزه و انرژی بیشتری به فعالیت می پردازند.

خواندن
راهنمای خرید تردمیل

کارایی این افراد بهتر بوده و همچنین کمتر تحت تاثیر فشارها و استرس های مرسوم محیط کاری قرار می گیرند.

10- اگر از سرطان می ترسید، دوچرخه سواری کنید

تحقیقات متعددی اثبات کرده است دوچرخه سواری منظم و تنها برای حدود 30 دقیقه در هر روز، خطر ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش می دهد. زنانی که به طور منظم دوچرخه سواری می کنند 34 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

این آمار نتایج تقریبا یکسانی در رابطه با سرطان های رایج در مردان دارد.

11- از دیگر فواید دوچرخه سواری برای سلامتی ، کاهش وزن است

دوچرخه سواری در کنار پیاده روی و شنا، سلامت ترین روش کاهش وزن پایدار است. ضمنا جذاب بودن دوچرخه سواری نسبت به دویدن، باعث می شود شما زمان مفید بیشتری مشغول به این فعالیت مفید باشید.

ضمنا خطر آسیب دیدگی در هنگام دوچرخه سواری به مراتب کمتر از سایر ورزش های هوازی از جمله دویدن است.

12- دوچرخه سواران پولدارتر هستند

جالب است بدانید افرادی که به سلامتی خود اهمیت بیشتری می دهند، راحت تر کسب درآمد می کنند. این موضوع طی تحقیقات گسترده از جامعه‌ی آماری ده ها هزار نفره و در حدود 15 سال تهیه شده است.

نتایج شگفت انگیز این تحقیقات نشان می دهد، هر چه افراد بیشتر به ورزش گرایش می یابند؛ نشاط، سلامت و آرامش ذهنی و جسمی آنها باعث می شود تا راندمان کاری بالاتری داشته و در عین حال با فشار و استرس کمتری، کسب و کار و حرفه‌ی خود را به پیش ببرند.

13- دایره‌ی غذایی روزانه‌ی خود را گسترش دهید

یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری یا انتخاب ورزش های هوازی و انجام منظم آنها، گسترش دایره‌ی مواد غذایی است که می توانید به صورت روزانه مصرف کنید. زمانی که شما بدنی فعال و در تحرک داشته باشید، دیگر نیازی به پناه آوردن به رژیم های سرسختانه ندارید.

بسیاری از افرادی که رژیم های سخت گیرانه را جایگزین ورزش کردن می کنند، در بازه ای بلند مدت، دچار بیماری هایی سخت و جدی می گردند.

ضمنا یکی دیگر از فواید دوچرخه سواری برای سلامتی بدن، مصرف بیشتر آب است. موضوعی که می تواند ارتباطی مستقیم و اثرگذار بر روی سطح سلامتی بدن شما داشته باشد.

14- دوچرخه سواری می تواند یک ورزش خانوادگی باشد

دوچرخه سواری یکی از ورزش هایی است که به علت احتمال بسیار ضعیف آسیب دیدگی در آن، از کودکان تا میانسالان را می تواند به خود مشغول کند.

دوچرخه سواری یک ورزش خانوادگی جذاب است که می تواند به یک عادت سلامت در خانواده‌ی شما بدل شود. تحقیقات مختلفی نشان داده است که کودکان از سبک زندگی والدین خود الهام می گیرند. پس اگر سلامت کودکانتان برای شما اهمیت دارد، باید آنها را با یک سبک سلامت زندگی آشنا کنید.

کودکان شما باید از شما فرا بگیرند که ورزش کردن یک عادت پایدار و بخشی از فعالیت های روزانه‌ی آنها است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که در خانواده هایی با این سبک زندگی پرورش یافته اند، در دوران نوجوانی و جوانی نیز این عادت را حفظ می کنند.

خواندن
کراسفیت | سبکی تمرینی که می بایست بشناسید

15- دوچرخه سواری حتی برای ورزشکاران حرفه ای هم ضروری است

از دیگر فواید دوچرخه سواری می توان به تاثیرات آن بر روی بدنسازی ورزش های حرفه ای اشاره کرد. از فوتبالیست ها گرفته تا تنیس بازان حرفه ای، بخشی از دوران بدنسازی خود را به دوچرخه سواری اختصاص می دهند.

16- خلاقانه زندگی و کار کنید

نویسندگان، موزیسین ها، بازیگران و به طور خلاصه تمامی افرادی که بخش عمده‌ی فعالیت های روزانه‌ی آنها وابستگی کاملی به عملکردهای خلاقانه دارد، می بایست به دوچرخه سواری توجه ویژه ای داشته باشند.

افزایش سطح اکسیژن مغز در این افراد باعث می شود تا خلاقانه تر مشکلات را حل کرده و آثار هنری عمیق تر و نوآورانه تری داشته باشند.

از دیگر فواید دوچرخه سواری در این گروه از افراد می توان به آرامش ذهنی بیشتر و داشتن تمرکز بالاتر اشاره کرد.

17- برای سلامتی خود کمتر هزینه کنید

شاید خرید دوچرخه در اولین گام کمی پر هزینه به نظر بیاید، اما این موضوع در بازه ای بلند مدت می تواند یکی از اقتصادی ترین انتخاب های زندگی شما باشد.

کاهش هزینه های درمان، از اولین فواید دوچرخه سواری است. ضمنا تحقیقات نشان می دهد خرید یک دوچرخه در بازه ای حدود 2 تا 3 سال می تواند هزینه های مصرف شده برای باشگاه های ورزشی را تا حدود 70 درصد کاهش دهد.

در واقع دوچرخه سواری یکی از جامع ترین تمرینات ورزشی است که علاوه بر آنکه بر روی تمامی عضلات بدن شما کار می کند، شما را از ثبت نام های بی هدف در باشگاه های ورزشی مصون می دارد.

18- راحت تر نفس بکشید

آلودگی های زیست محیطی این روزها ناخواسته بسیاری از ما را درگیر خود کرده است. این معضل بسیار جدی، منشا بسیاری از بیماری های خطرناک و بعضا لاعلاج است.

جالب است بدانید یکی از فواید دوچرخه سواری برای سلامتی ، دریافت 10 برابر اکسیژن بیشتر در هنگام انجام آن است. متاسفانه سبک زندگی شلوغ و کم تحرک امروزی باعث شده است تا غالب ما چیزی در حدود 5 برابر کمتر در طول روز، اکسیژن دریافت کنیم.

ضمنا دوچرخه سواری منظم حجم ریه ها را افزایش داده و با فشار بسیار کمتری نسبت به سایر ورزش های هوازی می تواند آمادگی جسمانی و سطح سلامت شما را پایدار نگاه دارد.

19- یک اعتیاد جذاب و ترک نشدنی داشته باشید

عادت کردن به پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و هر ورزش دیگری در بازه ای نه چندان طولانی مدت اتفاق می افتد. دوچرخه سواری به علت جذابیت هایی که بسیاری از ما خاطرات شیرینی از آن در دوران کودکی داریم، به سرعت می تواند به یک عادت جذاب و غیر قابل ترک تبدیل شود.

20- دوستان جدید پیدا کنید

یکی از مزایای ورزش های منظم، یافتن دوستان جدید است. دوستانی که می توانند انگیزه و تعهد بیشتری برای ورزش کردن مستمر ایجاد نمایند.

پیاده روی و دوچرخه سواری اگر تبدیل به یک عادت روزانه شود، قطعا برای شما دوستی های جدیدی را ایجاد خواهد کرد که بسیار ارزشمند بوده و می تواند تاثیر مستقیمی در سلامتی ذهنی و جسمیتان داشته باشد.

انجمن های دوچرخه سواری متعددی وجود دارد که در آنها می توانید حتی در محله و نزدیک ترین پارک به خانه‌ی خود، گروهی از علاقه مندان به ورزش را بیابید و به کمک آنها به برنامه‌ی ورزشی خود خوش قول باشید.

این مطلب را نیز بخوانید :

8 عدد از بهترین تمرینات هوازی در خانه

دوچرخه سواری بدون هیچ شکی یکی از جذاب ترین فعالیت هایی است که می توانید برای آرامش جسم و جانتان انتخاب کنید. شما پس از انتخاب آن احساس بهتری خواهید داشت و زندگیتان از نظر سلامتی و آرامش ذهنی، ارتقا جدی خواهد داشت.

منبع : cyclingplus.my

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *