تغذیه و سلامت

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند (2)

به ‌عنوان کسی که به قهوه‌ شکر اضافه نمی‌کند، به ندرت نوشابه‌های گازدار می‌نوشد، که صبحانه‌اش از کودکی از جعبه‌ای که عکس کارتونی روی آن دارد نبوده است، و سبد خریدش را با بیسکویت و کیک و شکلات پر نمی‌کند. به نظر نمی رسد که من آن جور آدمی باشم که باید چالش ترک شکر را بپذیرد. با مقاله 5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند با ما همراه باشید.

با این حال، من شیرینی دوست دارم و اغلب وقتی در خانه ارائه می شود یا با کارکنان اداره به اشتراک گذاشته می شود، در خوردن این شیرینی ها زیاده روی می کنم.

اصولاً وقتی شروع به خوردن شیرینی جات می کنم، متوقف کردن آن بسیار سخت است. بنابراین تصمیم گرفتم مصرف خودم را قطع کنم و ببینم چه می شود.

بنابراین تصمیم گرفتم خودم را به چالش بکشم و شکر را به مدت 30 روز کنار بگذارم تا ببینم چه اتفاقی خواهد افتاد. با ترک قند، چیزهای زیادی در مورد عادات غذایی خود، نحوه جلوگیری از هوس شکر و فواید بدون شکر در رژیم غذایی ام یاد گرفتم.

شروع چالش بدون شکر (5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند)

اولین ساعات چالش 30 روزه بدون شکر، اشتباه کردم که مقداری شکلات را قبل از اینکه متوجه آنچه که تازه خورده بودم بشوم بخورم.

این باعث شد من از عادات ناخودآگاه خود در مصرف شکر آگاه شوم و مرا وادار کرد تا بیشتر مراقب آنچه مصرف می‌کنم باشم. همچنین باعث شد متوجه شوم که باید یاد بگیرم چگونه هوس شکر را متوقف کنم، به خصوص در بعد از ظهر.

من این اشتباه را مرتکب شدم که از قبل برای تهیه غذا برنامه ریزی نکردم، اما خوشبختانه برای صبحانه و شام در خانه گزینه های سالمی داشتم مانند:

تخم مرغ مخلوط با چربی های سالم از آووکادو، بیکن و گوجه فرنگی

فرنی، انواع توت ها و دانه های کتان بدون شکر

سالمون پخته شده، لوبیا سبز و زردچوبه سیب زمینی شیرین

چیزی که به‌ویژه برایم چالش‌برانگیز بود، ناهارهای بداهه من بود، به‌ویژه در یک روز کاری. متوجه شدم که برخی از گزینه‌های سریع و آسانی که معمولاً به آن‌ها اعتماد می‌کنم، همچنان حاوی شکر در مواد هستند، و مجبورم می‌کند سفارشم را تغییر دهم ، مانند خوردن ساشیمی به‌جای سوشی به دلیل شکر موجود در برنج.

همچنین انتخاب‌های بدون قند را برای میان‌وعده‌های قبل از دویدن را نیز از دست دادم، زیرا متوجه شدم که اغلب برای بالا بردن سطح انرژی خود قبل از دویدن، به سراغ یک خوراکی شیرین می‌رفتم.

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند (1)
5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند

چگونه از خوردن شکر و قند خودداری کنیم؟ (5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند)

چند روز اول در تعهد من به چالش بدون قند مملو از اشتباهات بود و من به سرعت یاد گرفتم که:

آماده‌سازی وعده‌های غذایی کلیدی است: ناامیدی‌های بداهه ناهار من را بر آن داشت تا وعده‌های غذایی‌ام را برای بقیه چالش 30 روزه بدون قند آماده کنم و برنامه‌ریزی کنم. آماده سازی وعده های غذایی برای اجتناب و ترک موفقیت آمیز شکر مهم است.

میان‌وعده‌های سالم در دسترس داشته باشید: در طول چالش یاد گرفتم که یک کیسه آجیل و یا میان‌وعده‌های سالم را به‌عنوان میان‌وعده بدون شکر همراه خود داشته باشم.

از قبل برنامه ریزی کنید، از قبل غذا بخورید: هنگام تلاش برای ترک قند، محیط های اجتماعی می تواند چالش برانگیز باشد. دریافته‌ام که از قبل غذا خوردن، محاصره شدن توسط افراد حامی، و حتی پذیرفتن این که باید برخی از دعوت‌ها را رد کنم، راهی است که می‌توانم با موفقیت به ترک شکر متعهد شوم.

چگونه برای سلامتی و تناسب اندام خود در منزل برنامه ریزی کنید؟
خواندن

برچسب های مواد غذایی را برای قندهای پنهان بررسی کنید: ظاهراً شکر تقریباً به تمام غذاهای بسته بندی شده از جمله برخی از سبزیجات کنسرو شده اضافه می شود و در بسیاری از سس ها، طعم های اضافه شده و موارد دیگر ظاهر می شود.

ترک قند و شکر و شیرینی جات آسان نیست، و اگر بخواهید آن را انجام دهید، اراده لازم است. دانستن بیشتر در مورد شکر، چگونگی تأثیر آن بر بدن و چگونگی توقف هوس شکر، شما را آماده می کند تا در چالش بدون قند خود موفق شوید.

چرا باید از خوردن شکر دست بکشید؟

من باید بیشتر بدانم که چرا ترک شکر چالش برانگیز است و چه فوایدی می تواند برای سلامتی من داشته باشد. بنابراین، با تماشای چند فیلم و مستند در مورد مصرف شکر، که واقعاً چشم‌نواز بود، خودم را در مورد این موضوع آموزش دادم.

چرا شکر اینقدر بد است؟ (5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند)

مصرف شکر با طیف گسترده ای از بیماری های مزمن مانند دیابت مرتبط است و یک کاتالیزور برای چاقی و فشار خون است که می تواند منجر به مرگ شود. بنابراین، نیاز به کاهش مصرف شکر وجود دارد، اما یافتن قند در بسیاری از غذاها در واقع، در 80 درصد مواد غذایی بسته بندی شده وجود دارد.

برخی از اثرات مضر قند عبارتند از:

شکر بسیار اعتیادآور است: هر چه بیشتر شکر مصرف کنید، بدن بیشتر به آن میل خواهد کرد. مصرف شکر می‌تواند مغز را تحریک کند تا احساس پاداش کند و منجر به پرخوری اجباری شود.

شکر بر مغز شما تأثیر می گذارد: مصرف زیاد قند به شناخت و حافظه آسیب می زند. همچنین مشخص شده است که اثرات افسردگی و سایر اختلالات روانی را افزایش می دهد.

قند با بیماری های مزمن مرتبط است: رژیم غذایی حاوی قند بالا با مشکلات سلامتی مانند التهاب مزمن، فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری کبد چرب، نقرس و حتی سرطان مرتبط است.

قند بر هورمون های شما تأثیر می گذارد: نه تنها سطح انرژی شما را بالا و پایین می کند، بلکه می تواند همین کار را برای هورمون های شما نیز انجام دهد. با گذشت زمان، نوسانات مداوم آنها را نامتعادل می کند و آنطور که باید عمل نمی کند

مصرف زیاد قند می تواند منجر به دیابت شود: زمانی که ما شکر می خوریم، انسولین توسط پانکراس ترشح می شود تا گلوکز از خون خارج شود. در نهایت، این درخواست مداوم، مخلوط با سطوح بالای انسولین و گلوکز، لوزالمعده را به تولید انسولین کمتر در طول زمان سوق می‌دهد که باعث مقاومت به انسولین می‌شود ، پیش‌ساز دیابت.

واضح است که شکر منبع غذایی سالمی برای مصرف منظم نیست، و از آنجایی که بسیار اعتیاد آور است، ترک کردن شکر و جلوگیری از هوس شکر می تواند دشوار باشد. اما برای سلامتی و رفاه شما مهم است که تلاش کنید.

چگونه میل به شکر را متوقف کنیم (5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند)

هوس می تواند شدید باشد، به خصوص زمانی که برای اولین بار شکر را ترک کرده اید. بنابراین چگونه می توانید از کنترل هوس قند جلوگیری کنید و شما را به مصرف چیزی شیرین وسوسه کنید؟

4 راه برای تقویت سلامت مغز در صورت ابتلا به روماتیسم مفصلی
خواندن

خوراکی‌های شیرین معمولی خود را با چیزهای سالم‌تر جایگزین کنید

اگر میل به چیزی مانند ژلاتو دارید، انگور منجمد را انتخاب کنید. یا اگر شکلات چیزی است که به دنبال آن هستید، شکلات تلخ با 80 درصد کاکائو را انتخاب کنید.

یک قطره دارچین یا استویا اضافه کنید

اگر به قهوه شیرین عادت دارید یا طرفدار ماست خوش طعم نیستید، کمی دارچین یا استویا برای شیرینی اضافه کنید اما از شکر اجتناب کنید.

حواس خود را با حرکت پرت کنید (5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند)

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند (3)
5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند

به پیاده روی یا دویدن در فضای آزاد یا روی تردمیل در خانه خود بروید، به باشگاه ورزشی یا کلاس یوگا بروید یا موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید و در خانه برقصید. حرکت می تواند رفتار سالم تری را القا کند و ولع قند شما را به یک انتخاب سالم هدایت کند.

به رژیم غذایی بدون قند خود متعهد شوید

مانند هر هدف دیگری که برای خود تعیین می کنیم، پرهیز از شکر نیاز به فداکاری، برنامه ریزی و اراده دارد. غلبه بر ولع مصرف شکر کمی نیاز دارد، اما اگر با جایگزینی برای خوردن شیرینی آماده باشید، می توانید موفق شوید.

قطع کردن مصرف شکر و کاهش وزن

حتی با وجود اینکه چالش 30 روزه بدون قند خود را درست بعد از تعطیلات کریسمس شروع کردم، هنوز حدود 3 کیلوگرم (6.6 پوند) از دست دادم. به غیر از قطع کامل شکر، هیچ چیز دیگری تغییر نکرد، من به طور منظم به دویدن ادامه دادم و مثل همیشه غذا می خوردم.

حدود 2 هفته پس از چالش من، متوجه شدم که مشخص تر به نظر می رسم و حتی به باشگاه نرفته بودم.

من یک رژیم غذایی پرچرب، کربوهیدرات متوسط و پروتئین بالا داشتم آجیل، پنیر، آووکادو و کره بادام زمینی میان وعده های همیشگی من بودند. وعده های غذایی اصلی از کربوهیدرات یا سبزیجات به همراه ماهی یا گوشت تشکیل می شد. دانستن اینکه چگونه میل به شکر را متوقف کنم و آماده کردن غذا به درستی به من کمک کرد تا شکر را با سهولت بیشتری ترک کنم.

انتخاب های غذایی، فعالیت، و رژیم غذایی بدون قند، به احتمال زیاد باعث شد که من با چربی سازگارتر شوم کسی که به جای شکر یا گلوکز در دسترس، چربی را برای انرژی می سوزاند. این باعث شد به این فکر کنم که وقتی بیش از 30 روز از مصرف شکر خودداری کنید، چقدر چربی می توانید از دست بدهید.

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند (4)
5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند

5 فایده قطع کردن مصرف شکر و قند

در این 30 روز چیزهای زیادی یاد گرفتم. اما بهترین بخش این است که بزرگترین درس هایی که یاد گرفتم همراه با فواید بسیار خوب و غیرمنتظره ای بود…

1-شما را نسبت به آنچه می خورید بیشتر آگاه می کند

قبل از انجام چالش بدون قند، مرتباً شکر مصرف می کردم و حتی متوجه نبودم. این چالش به من کمک کرد تا به غذاهایی که برای خوردن انتخاب می‌کردم توجه کنم، زیرا شکر همه جا در کمین است.

حتما برچسب روی تمام غذاهای بسته بندی شده را بخوانید زیرا بسیاری از آنها حاوی قندهای “پنهان” هستند. شکر به اشکال مختلفی وجود دارد. ممکن است برچسب “شکر” خوانده نشود، اما اگر کلمه به “ose” ختم شود – مانند گلوکز به این معنی است که هنوز یک منبع قند است.

رژیم غذایی برای لاغری اصولی و سلامت
خواندن

ممکن است لازم باشد آنچه را که قبلاً به عنوان وعده‌های غذایی سالم در نظر گرفته‌اید، فراموش نکنید ، صبحانه غلات، ماست و میوه با یک لیوان آب پرتقال می‌تواند حاوی 14 قاشق چای‌خوری شکر باشد که دو برابر مقدار توصیه شده روزانه 7 قاشق چای‌خوری در روز است. .

2-افزایش تمرکز و وضوح ذهنی

من در دو هفته اول چالش بدون قند از نظر ذهنی کمی مبهم بودم. حتی با وجود اینکه در این مدت چند شب کم خواب بودم و چند روز طولانی سر کار بودم، اما این احساس متفاوت از احساس خستگی معمولی بود.

بعد از حدود دو هفته، از مه خود خارج شدم و ناگهان با وضوح ذهنی بیشتری نسبت به مدت زمان طولانی تمرکز کردم، که باعث می‌شود فکر کنم مقداری سم زدایی از قند را پشت سر گذاشته‌ام.

3-انرژی بیشتر و بدون افت انرژی

از زمانی که شکر را ترک کردم، سطح انرژی من بالا رفته است و دیگر به دنبال یک خوراکی شیرین برای تقویت من نیستم. من با احساس شادابی بیشتر از خواب بیدار می شوم و سطح انرژی بیشتری دارم. کسادی بعدازظهر از بین رفته است و من دیگر به دنبال راه حلی برای رفع آن نیستم

4-بهبود پوست

یکی دیگر از مزایای چالش بدون قند که متوجه شدم این است که من دارای T-Zone کمتر چرب (پیشانی و بینی) هستم. مصرف بیش از حد قند می تواند باعث ایجاد پوست چرب، لکه ها و حتی چین و چروک شود. بنابراین به جای تمرکز بر روی درمان پوست خود با استفاده از محصولات، به آنچه در داخل بدن شما می گذرد نگاه کنید تا پاسخ مشکلات پوستی را بیابید.

5-من دوباره عشقم به آشپزی را به دست آوردم

من همیشه از آشپزی لذت می‌بردم، غذاهای نسبتاً سالمی را انتخاب می‌کردم، اما برای آسان‌تر کردن غذا، از سس‌های آماده و مواد آماده استفاده می‌کردم.

از آنجایی که بیشتر سس ها مطرح نبود و طیف وسیعی از محصولات دیگر در بشقاب من مجاز نبود، تقریباً همه چیز را از ابتدا باید بپزم. این باعث شد دستور العمل های قدیمی درست کنم که مدتی بود درست نکرده بودم و همچنین تحقیق و پختن غذاهای جدید را انجام دادم.

در مجموع، این شور و اشتیاق و عشق من به آشپزی را برانگیخت. و بهترین بخش این بود که می دانستم دقیقاً در هر وعده غذایی من چه چیزی وجود دارد، که واقعاً کلید سم زدایی از قند بود.

این مطلب را نیز بخوانید :

13 روش افزایش انرژی بدون کافئین

آیا دیگر در زندگی من برای همیشه شکر نخواهد بود؟

من مطمئن هستم که شما تعجب می کنید که آیا دوباره محصولات حاوی قند را می خورم یا نه. پاسخ کوتاه بله است. اگر کسی کیک تولد را به دفتر بیاورد، مطمئنا.

اما من بیشتر مراقب محصولات حاوی شکر خواهم بود و هدفم محدود کردن مصرفم است. فواید قطع قند آنقدر خوب بود که قطعا ارزش ادامه عادات سالم تر را در حد اعتدال دارد. شاید یک رژیم غذایی بدون قند هدف همیشگی من نباشد اما آموزش و ایجاد آگاهی در مورد چالش بدون شکر و چگونگی جلوگیری از هوس شکر مطمئناً همین است!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *