تغذیه و سلامت

5 فایده دوش آب سرد

5 فایده دوش آب سرد (2)

دوش آب سرد برای افراد ضعیف (به معنای واقعی) مناسب نیست. اما آنها روشی باورنکردنی برای تقویت سیستم ایمنی و متابولیسم هستند. در این مقاله برخی از فواید دوش آب سرد توضیح داده شده است.

شروع شدن: به آرامی دمای آب را کاهش دهید تا به 20 درجه سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) برسد. به کاهش دما تا سطح راحتی خود ادامه دهید. سعی کنید یک یا دو بار در هفته به مدت چند دقیقه دوش آب سرد بگیرید تا زمانی که تحمل سرمای خود را بهبود دهید.

5 فایده دوش آب سرد

ریکاوری عضلانی

بیشتر افراد ترجیح می دهند بعد از تمرین دوش آب سرد بگیرند. در حالی که ممکن است به کاهش دمای مرکزی بدن کمک کند، تحقیقات علمی به این نتیجه نمی رسد که دوش آب سرد به DOMS (درد عضلانی با شروع تاخیری) کمک می کند. اما هنگام دوش گرفتن برای آرامش عضلانی، یک مطالعه نشان داد که دوش آب سرد بیش از 48 ساعت بعد از تمرین بیشترین کمک را دارد.

بهبود گردش خون

غوطه وری منظم در آب سرد باعث می شود رگ های نزدیک به پوست شما سریع تر خون را به گردش در آورند. افزایش گردش خون منجر به نیاز بیشتر به اکسیژن در بدن می شود. برای اکسیژن رسانی به تمام قسمت های بدن، از جمله مغز، شروع به تنفس عمیق تر خواهید کرد. مغز اکسیژن دار، مغز بیدار است!

اگر هنگام صبح برایتان سخت است، دوش آب سرد بگیرید. اگر کمک میکند، قبل از دوش گرفتن کتری را روشن کنید. حالا بعد از دوش سرد، یک نوشیدنی گرم برای خوردن دارید!

دوش سرد برای افرادی که شوک آب سرد میشوند

سعی کنید آب سرد و گرم را به طور متناوب تغییر دهید، به خصوص اگر نمی توانید مستقیماً وارد دوش آب سرد شوید. اگر مشکلات قلبی دارید و نمی توانید شوک فوری دوش یخ را تحمل کنید، این روش نیز مفید است.

نحوه انجام :

شستشو با آب گرم.

پس از گرم شدن، از آب فاصله بگیرید و دوش را سرد کنید.

خواندن
چای سبز و فواید آن برای بدن

از پای راست شروع کنید: سمت راست بیرونی مچ پای خود را با آب سرد بشویید. آن نقطه دورترین نقطه از قلب شماست. آب سرد را به آرامی به سمت پای راست خود حرکت دهید تا به لگن خود برسید. سپس روی پای چپ این کار را تکرار کنید.

بعد، بازوهای خود را بشویید. از پشت دست راست تا شانه به سمت بالا حرکت کنید و در سمت کناری بازو بمانید. سپس از طریق زیر بغل، در امتداد قسمت داخلی بازو به پایین حلقه بزنید. همین کار را روی بازوی چپ انجام دهید.

غوطه ور شوید! تمام بدن خود را یک بار با آب سرد بشویید.

مراحل 3 و 4 را با آب گرم تکرار کنید.

کل بدن را یک بار دیگر با آب سرد بشویید.

5 فایده دوش آب سرد (1)
5 فایده دوش آب سرد

سیستم ایمنی قوی تر

راه های طبیعی زیادی برای تقویت سیستم ایمنی وجود دارد. اکنون، ممکن است بتوانید یک دوش آب سرد را به لیست اضافه کنید! یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد افرادی که به طور منظم دوش آب سرد می‌گرفتند کمتر احساس بیماری می‌کردند و به محل کار خود مراجعه می‌کردند.

این تحقیق به این نتیجه نرسید که دوش آب سرد در واقع سیستم ایمنی قوی تری ایجاد می کند اما، افراد پس از مصرف آن احساس سلامتی بیشتری کردند. ظاهراً عبور از دوش یخی برای ایجاد احساس انعطاف پذیری و قدرت در افراد کافی است. غلبه بر چالش های روزمره یک تقویت کننده اعتماد به نفس است، چه در دوش گرفتن روزانه و چه در دویدن روزانه.

درمان افسردگی

یک مطالعه توسط دانشکده پزشکی دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا نشان داد که دوش آب سرد ممکن است به علائم افسردگی کمک کند. دانشمندان بر این باورند که سرمای لحظه‌ای، تکانه‌های الکتریکی کاهش‌دهنده افسردگی بیشتری به مغز می‌فرستد. هنوز تحقیقات بیشتری در مورد این نظریه وجود دارد. تا زمانی که هیچ مشکل پزشکی اساسی ندارید، آن را امتحان کنید!

تقویت متابولیک

انسان دو نوع چربی دارد: چربی قهوه ای و چربی سفید. چربی قهوه ای برای سلامتی و عملکرد روزانه ما ضروری است. همچنین ما را گرم نگه می دارد. مطالعه ای روی موش ها نشان داد که فعال کردن چربی قهوه ای عملکرد متابولیک را افزایش می دهد. و آنچه در موش ها صادق است ممکن است در انسان ها نیز صادق باشد

خواندن
بهترین راه برای سوزاندن کالری در 30 دقیقه چیست

با این حال، هم موش‌ها و هم مردان وقتی سرد می‌شوند، تحریک می‌شوند که بیشتر غذا بخورند. بنابراین در حالی که دوش آب سرد صبحگاهی ممکن است متابولیسم شما را تقویت کند، اگر با کالری اضافی جبران کنید، به کاهش وزن شما کمکی نخواهد کرد. در اینجا پنج ایده برای صبحانه وجود دارد که بانک متابولیک شما را خراب نمی کند!

اما آیا دوش آب سرد مضر است؟

توجه به این نکته مهم است که دوش آب سرد برای برخی افراد منع مصرف دارد. افرادی که مشکلات فشار خون بالا، بیماری ناشی از واکنش شوک سرما، قلب ضعیف یا هیپوترمی گذشته دارند، باید از دوش آب سرد اجتناب کنند. همیشه قبل از هر گونه تغییر چشمگیر در سبک زندگی خود با یک پزشک مشورت کنید!

فواید دوش آب سرد بعد از تمرین

ابتدا فواید دوش آب سرد را می‌شماریم:

بهبود پوست و مو

افزایش ایمنی بدن

افزایش چربی‌سوزی

ریکاوری بهتر عضلات

افزایش سطح تولید تستوسترون

عوارض دوش نگرفتن بعد از ورزش (فایده دوش آب سرد)

دوش نگرفتن بعد از تمرینات ورزشی می‌تواند عوارض و آسیب‌های زیر را به همراه داشته باشد :

عوارض بهداشتی :

ماندن تعریق و سموم دفع شده بدن روی پوست

ایجاد مشکلات پوستی

ایجاد بوی نا مطبوع

عوارض روانی :

روحیه خسته تر

شادابی کمتر

احساس کثیفی و کاهش اعتماد بنفس

عوارض جسمانی :

عدم ریکاوری سریع‌تر

درد و گرفتی عضلات

خواندن
غذاهای با فیبر بالا که حتما باید بخورید

جریان خون ناکافی برای رشد و بهبود عضلات و مفاصل

آمادگی کمتر برای جلسه بعد، به‌علت بدن‌ درد

احساس خستگی و کوفتگی بیشتر

این مطلب را نیر بخوانید :

چگونه وضعیت بدن خود را اصلاح کنیم

آیا گرفتن روزانه دوش آب سرد خوب است؟ (فایده دوش آب سرد)

اگر بتوانید هر روز دوش آب سرد بگیرید و هیچ بیماری خاصی نداشته باشید که مانع شما شود، می توانید روزانه اینکار را انجام دهید. در واقع برخی از مردم به دلیل فواید بسیار زیاد دوش آب سرد، هر روز اینکار را انجام می دهند.

اما توجه داشته باشید که دوش آب سرد را طبق اصول گفته شده بگیرید (یعنی ابتدا دوش آب گرم بگیرید و سپس دمای آب را بتدریج پایین بیاورید). به این ترتیب گرفتن روزانه دوش سرد هیچ مانعی ندارد.

اگر نمی توانید هر روز اینکار را انجام دهید، سعی کنید بتدریج دفعات آن را افزایش دهید. برای مثال یک روز در هفته، سپس دو روز و بتدریج سه و چهار روز در هفته اینکار را انجام دهید و بعبارت دیگر بتدریج تعداد روزهای آن را در هفته افزایش دهید.

در حین انجام اینکار به بدن خود گوش دهید؛ به این ترتیب می توانید دمای آب را تا جاییکه می توانید پایین بیاورید، مدت زمان دوش گرفتن را تنظیم کنید و دفعات آن را در طول هفته مشخص نمایید.

فقط سعی کنید خونسرد باشید (فایده دوش آب سرد)

در حالی که مزایای حمام های سرد هنوز در جوامع علمی مورد بحث است، جامعه به شدت به قدرت آن اعتقاد دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که دوش آب سرد می‌تواند گردش خون را افزایش داده، پاسخ‌های عصبی را تحریک کند و به افراد احساس سلامتی بدهد. و این تکان قطعا شما را در صبح بیدار می کند! دوش آب سرد ممکن است متابولیسم را افزایش دهد.

بنابراین، اگر سالم و کنجکاو هستید، دوش آب سرد را امتحان کنید! اگر فکر می کنید که آنها کار می کنند، در نظرات زیر به ما اطلاع دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *