ماساژ

فواید ماساژگان

فواید ماساژگان

در این مقاله قصد داریم شما را با فواید ماساژگان و برخی از ویژگی های آن آشنا نماییم. نوآوری در لوازم ماساژ همیشه برای ماساژ تراپیست‌ ها پر اهمیت بوده است و حتی بسیاری از مردم علاقه زیادی به داشتن ابزار های ماساژ جدید در منازل خود نشان داده‌اند. ماساژگان های مختلفی در شکل و قابلیت‌ های متفاوت تاکنون عرضه شده‌اند، در این مقاله سعی داریم تا به بررسی این ابزار جدید و جذاب ماساژ بپردازیم.

ماساژ ها و ابزارهای ماساژ میدان گسترده‌ای دارند و به افراد این امکان را می ‌دهند که با استفاده از این تکنیک ها و تجهیزات، بسیاری از دردها و یا خستگی خود را کاهش دهند.

در این میان و به تازگی بازار ماساژگان کوبه ای در حال پیشرفت است و بسیار پرطرفدار!

اگر به طور کلی دردهایی مزمن را در بدن خود حس می ‌کنید ممکن است نیاز به ماساژ و ماساژ تراپیست داشته باشید. یا در هر حال اگر یک ورزشکار هستید که مرتبا در حال تمرین هستید و بدن شما تحت فشار است، بدون شک ماساژگان کوبه ای مزایای فراوانی برای شما خواهد داشت. شاید بتوان به طور خلاصه گفت مهمترین بخش از فواید ماساژگان و اصلی ترین علت طراحی آن، کاهش تنش ماهیچه های خسته از کار و تحت فشار از ورزش است.

اما برای شروع بهتر است بدانیم ماساژ گان چیست؟

این وسیله، ابزاری دستی است که به عضلات و بافت ‌های نرم فشار وارد می‌ آورد، ولی عملکرد آن مشابه با ماساژ کلاسیک ( سوئدی ) نیست؛ چرا که تاثیرگذاری این ماساژ، مشابه با ماساژ عمیق ( Deep Tissue ) است.

ماساژگان کوبه ‌ای می ‌تواند به ناحیه ‌هایی از بدن که عضلات در هم تنیده و فشرده تری دارند هم فشار متمرکزی وارد ‌آورد. همچنین این وسیله برای ترمیم بافت های نرم و یا گره ‌های عضلانی ( گرفتگی هایی با درد شدید ) که در بدن ایجاد شده‌ اند هم توصیه می ‌شود. دسترسی آسان به این بافت ها  یکی دیگر از فواید ماساژگان است.

حال که می ‌دانید ماساژ گان چیست، بهتر است بپرسیم ماساژ گان برای چه مواردی قابلیت استفاده دارد؟ چه کسانی می توانند از فواید ماساژگان بهره مند شوند؟ مزایای اولیه‌ی ماساژگان کوبه‌ای چیست؟

همراه ما باشید تا پاسخ این سوالات را بیابیم.

مزایای استفاده از ماساژ گان یا تفنگ ماساژ

دلایل بسیاری وجود دارد که اشخاص برای استفاده از قدرت و تنوع مزایای ماساژ گان کوبه ای، به خرید این وسیله می‌ پردازند. البته باید اشاره کنیم که کاربران اصلی و ابتدایی ماساژ گان، ورزشکاران هستند ولی این بدان معنا نیست که اشخاصی که ورزش سنگین انجام نمی‌ دهند، نمی ‌توانند از این وسیله بهره مند شوند.

همه‌ی افراد می ‌توانند از تفنگ ماساژ بهره ببرند، حتی اگر به کلی اهل ورزش هم نباشند!

مزایای ماساژ گان به طور گسترده چیست؟

قطعا یکی از مهمترین فواید ماساژگان قابلیت تسکین درد آن است

همانطور که گفتیم ماساژ گان می تواند به شما در رفع درد عمومی و ناراحتی بدن کمک شایانی کند. اثر ضربانی ماساژ گان قابلیت ماساژ در عمق بافت ‌های نرم را دارد و به خوبی می ‌تواند روی گره ‌های بدنی، کوفتگی و دردی که آن را به طور مزمن حس می‌ کنید کار کند تا آنها را کاهش داده و در بلند مدت حتی برطرف کند.

خواندن
نحوه راه اندازی تخت ماساژ پرتابل

با این حال نکته پر اهمیت در این قسمت درک و تشخیص دادن درد و آسیب از یکدیگر است!

خوب است بدانید که برای درمان آسیب نباید از ماساژ گان کوبه ا‌ی استفاده کرد؛ چرا که با وارد کردن فشار زیاد ممکن است به تشدید درد بیانجامد.

اگر از آسیب‌ های ورزشی رنج می ‌برید در ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. اما اگر در بدن خود کوفتگی، کرختی و یا درد های عمومی دارید به راحتی می‌ توانید از ماساژ گان کوبه ای خود بهره مند شوید!

اثر توانبخشی ماساژگان

خوشبختانه تفنگ ماساژور تاثیر شگرفی پس از آسیب دیدگی در جهت توانبخشی دارد. از دیگر فواید ماساژگان که بسیار مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است، امکان گذار سریع تر از دوران ریکاوری به شروع مجدد تمرینات است.

برخی از مزایای آن شامل موارد ذیل است :

 • افزایش و یا بهبود دامنه‌ی تحرک و حرکت اشخاص آسیب دیده
 • کمک به افزایش تحریک عصبی و انعکاس پاسخ به آن
 • کمک به بهبود گردش خون در قسمت‌ های آسیب دیده و در حال درمان
 • افزایش قدرت عضلانی با استفاده از ماساژ گان کوبه ای و بهره بردن از فشار متمرکز این وسیله بر روی قسمت ‌های آسیب دیده
 • جلوگیری از آتروفی بدلیل عدم استفاده از عضلات آسیب دیده و بهبود میزان رفلکس آنها

متاسفانه پس از آسیب دیدگی، بسیاری از ورزشکاران نیمه حرفه ای از تمرین مجدد ( به صورت محدود ) عضو آسیب دیده و یا تمرینات کامل بدن خودداری می ‌کنند. این موضوع در بسیاری از مواقع موجب افزایش درد در عضو آسیب دیده و طولانی تر شدن فرآیند ریکاوری می گردد.

با کمک فواید ماساژگان در ریکاوری اما جای نگرانی نیست!

با استفاده از ماساژور تفنگی می ‌توانید به روند بهبود خود در بازتوانی سرعت بخشید.

اگرچه این درمان ( همچون انواع فیزیوتراپی و ماساژ ) در ابتدا دردناک است، اما ماساژ گان به شما کمک شایانی خواهد کرد که سریع تر به فرم و توان بدنی سابق خود بازگردید.

آیا شما مدرس رشته‌ی ورزشی هستید؟ با خستگی‌ های بعد از تمرینات طولانی چه می‌ کنید؟

آموزش‌ های ورزشی و ماساژگان یا تفنگ ماساژ

بدیهی است، اگر سخت تمرین می ‌کنید و یا به طور مداوم و منظم در حال آموزش دادن هستید، بدن شما دچار صدماتی خواهد شد. استفاده از ماساژ گان برای شما مدرسین ورزشی یک گزینه‌ی بسیار عالی است؛ چون به ترمیم عمومی بافت ها و ماهیچه های بدن و حتی مقاومت مفاصل بعد از تمرینات سنگین و مستمر کمک شگرفی می ‌کند.

ماساژگان به شما خواهد کرد تا همیشه چابک باشید، تنش‌ ها را از خود دور کرده و اسیدهای مضر بدن مثل اسید لاکتیک را آزاد کنید چرا که بعد از تمرین های سنگین، تجمع اسید لاکتیک در بدن قطعا چالش آفرین خواهد بود. همانطور که گفتیم در کنار ریکاوری سریع تر، یکی دیگر از فواید ماساژگان افزایش کیفیت تمرینات شما است.

با استفاده از ویژگی های منحصر به فرد و فواید ماساژگان عضلات خود را سریع تر از ماساژ دستی تقویت کنید!

برخی از فواید ماساژگان کوبه ای برای کسانی که به طور منظم در حال تمرین و آموزش ورزشی هستند :

 • برطرف کردن گرفتگی عضلات
 • کاهش استرس وارده شده بر استخوان ‌ها و عضلات
 • بهبود گردش خون
 • افزایش سطح اکسیژن خون و مواد مغذی برای تغذیه عضلات
 • کاهش خستگی و کوفتگی
فواید ماساژگان (2)

گزینه‌ های بالا بدین معناست که با استفاده از ماساژگان، شما برای تمرین سنگین بعدی سریع ‌تر، قوی ‌تر، با ریکاوری بالاتری حاضر خواهید بود.

استفاده عمومی از ماساژگان (تفنگ ماساژ)

باز هم تکرار می کنیم که ماساژگان کوبه ای فقط برای استفاده‌ی ورزشکاران نیست! و از آن مهمتر اینکه برای مشکلات متعدد فیزیکی می توانید از آن استفاده کنید. اما همچون همیشه به شما توصیه می کنیم برای مشکلات جدی تر از پزشک مشورت بگیرید.

خواندن
خواص رایحه روغن ماساژ لیمو در ماساژ رایحه درمانی

اگر تحت استرس زیاد هستید این یک انتخاب عالی برای کاهش استرس است! ماساژگان به سلامت عمومی بدن شما کمک شایانی خواهد کرد. اگرچه در ابتدا ممکن است کمی دردناک باشد، اما بعد از استفاده به آرامش شگرفی دست خواهید یافت.

با بهره مندی از فواید ماساژگان شما قادر خواهید بود تا بر روی بافت‌ های پیوندی فشاری پایدار اعمال کنید و قدرت هم‌ بندی عضلات خود را بالا ببرید و دردها، گره ها و گرفتگی‌ های عمومی را کاهش دهید.

 آیا می دانید؟!؟

استفاده از ماساژگان کوبه ای برای بسیاری از افراد دردناک قلمداد می‌ شود، اما با استفاده‌ی منظم و مداوم به سلامت عمومی و فیزیکی مناسب بدن، کمک پایداری می کند!

چه کسانی از ماساژگان بهره‌ی بیشتری می‌ برند؟

هرکسی می‌ تواند از ماساژ گان بهره مند شود، زیرا به کاهش ناراحتی بدن، درد، و تسکین تنش کمک می‌ کند. با این حال، باید گفت تمام کسانی که از ماساژ کوبه ای بهره مند می ‌شوند تمامی مزایای ذیل را تجربه کرده‌ اند :

 • ورزشکارانی که ورزش‌ های سنگین انجام می ‌دهند و فشار زیادی را روی استخوان‌ ها، مفاصل، و تاندون ‌های خود وارد می‌ کنند.
 • افرادی که در حال گذراندن دروه‌ های توانبخشی و باز‌توانی بعد از یک آسیب دیدگی ورزشی هستند.
 • افرادی که می ‌خواهند روند بهبودی را تسریع دهند.
 • کسانی که تنش و درد در بدن دارند و غالب آن ناشی از نشستن پشت میز کار در تمام طول روز، یا انجام یک کار کم تحرک است.

همان طور که خواهید دید، افرادی که از ماساژ کوبه ای استفاده می ‌کنند نیز متفاوت هستند. ناحیه هایی که تحت درمان قرار می‌ گیرند هم براساس درد و ناراحتی که از آن رنج می ‌برند متفاوت است. اما هیچ شخصی نبوده که محدودیتی برای استفاده از ماساژ گان کوبه ای داشته باشد. تنوع پذیری در کارکردها و نتایج، یکی دیگر از مهمترین فواید ماساژگان است.

مزایای اصلی و اولیه‌ی ماساژگان

چندین مزایای ماساژگان کوبه ای برای کسانی که از ماساژورهای قدرتمند استفاده می‌کنند وجود دارد؛ بعضی از این مزایا  که کاربران فورا می توانند تجربه کنند بدین شرح است :

 • آزادسازی میوفاشیال، که به از بین بردن گره‌ های تنگ، احساس تنگی فیزیکی و کاهش احساس درد عمومی در بافت های پیوندی کمک می‌ کند.
 • بهبود جریان خون و افزایش گردش خون.
 • برطرف کردن درد و ناراحتی.
 • بهبود و ریکاوری سریع ‌تر بعد از تمرینات سنگین.
 • بهبود دامنه‌ی حرکت در مناطقی که احساس گرفتگی شدید دارید.
 • برطرف کردن استرس و تنش.

باید این را هم اضافه کنیم که ماساژگان کوبه ای بعد از عمل های جراحی یا درمان های پزشکی جهت کمک به تجزیه‌ی و همسان سازی بافت‌ های جراحی شده نیز بسیار مفید است.

از مزایای عالی ماساژگان در سلامتی می ‌توان به خواب بهتر، بهبود هضم، دفع سموم، تقویت سیستم ایمنی بدن، ترمیم اندام یا بافت‌ ها اشاره کرد. برای اعمال ریلکسیشن و حرکات کششی عضلات و بافت ها، ماساژ گان می ‌تواند دامنه حرکت و انعطاف ‌پذیری بدن را افزایش دهد.

فواید ماساژگان (3)

برخی از شرایط درمانی که ماساژگان برای آن مفید است :

 • TMJ یا درد‌های عضلانی صورت
 • برای آتل‌ بندی ‌های شین
 • سندرم تونل کارپ ( بیماری شایعی که موجب درد، بی حسی، حس سوزش در مچ دست و سایر بخش های دست می‌شود )
 • گرفتگی عضلات
 • درد سیاتیک
 • فیبرومیالژیا
خواندن
ساده ترین و جذاب ترین راهکارها برای طراحی اتاق ماساژ و دکور اتاق ماساژ

به خاطر داشته باشید، همان طور که در خطوط بالا گفته شد از ماساژگان کوبه ای در موارد آسیب‌ های عمده نباید استفاده شود. این موارد شامل آسیب‌ های کمر، بیماری ‌های قلبی و عروقی، انواع خاصی از کمر درد، بارداری و سایر شرایط پزشکی که باید با پزشک مشورت شود تا یک برنامه درمانی مناسب تنظیم گردد.

با این حال اگر از درد و ناراحتی یا گرفتگی فیزیکی رنج می برید استفاده‌ی فوری از ماساژ گان توصیه می شود.

با مطالعه راهنمای استفاده می توانید از تمامی فواید ماساژ گان بهره‌مند گردید.

چگونگی استفاده از ماساژگان

شاید مزایا و کاربرد های مختلف ماساژ گان فریبنده باشد و به همین دلیل به اندازه‌ی کافی درباره‌ی نحوه استفاده‌ی آن اطلاعات لازم را کسب نکنیم.

اما به راستی ماساژ گان دقیقا چگونه استفاده می ‌شود؟

یک ماساژ گان معمولا دارای یک سر چرخان است، با مخروط‌ ها یا گلوله ‌های قابل تنظیم که به انتهای آن متصل می ‌شود. باید توجه داشته باشید که بیشتر این ماساژورها قوی و پر سر و صدا هستند و می‌ توانند 2400 کوبه در دقیقه ارائه کنند.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که برای این سطح از انرژی و فشار که مسلما بالاتر از ماساژ سنتی است، آمادگی کامل دارید!

استفاده از ماساژگان کوبه ‌ای راحت تر از هر دستگاه ماساژ دیگری است :

 • کلید روشن و خاموش را فشار دهید.
 • از این فواید ماساژگان، از ناحیه سر تا ی ‌ای نوک پا بهره ‌مند شوید.
 • سرعت آن را تنظیم کنید.
 • به سهولت ماساژگان را به هر ناحیه‌ای از بدن حرکت دهید.

در واقع ماساژگان یک دستگاه دستی است، بنابراین شما از یک محدوده وسیع و قابل کنترل در مورد کارکرد برخوردار هستید. البته این قابلیتی است که در مورد اکثر ماساژورها صادق است و بعد از چندین بار استفاده شاید از این قابلیت کمی خسته شوید. البته قدرت ماساژ گان این قابلیت را به شما می دهد که در زمان بسیار کمتری به نتایج دلخواه دست یابید.

سخن پایانی: آیا ماساژگان مناسب شما هست؟

 این شرط بستگی دارد ؛

اگر تبلیغات ماساژ گان ها را دیده باشید قطعا دریافته اید که آنها انواع گوناگونی دارند. قدرت فشار وارده، میزان صدا و تجهیزات جانبی با ویژگی ‌های کاربردی، که همین امکانات هر مدل را از دیگری متمایز می کند. بنابراین اگر می‌ خواهید از مزایای ماساژهای کوبه ‌ای بهره ‌مند شوید اولین کاری که باید انجام دهید یافتن مدل مناسب برای هدف مورد نظر شماست.

در انتهای این مقاله لازم است بدانیم که ماساژگان برای چه کسانی مناسب نیست! اگر بدن شما نسبت به فشار ناچیزی حساس می‌ باشد و یا از سر و صدای دستگاه های ماساژ آزرده می شوید ممکن است علاقه ای به ماساژور تفنگی یا ماساژگان نداشته باشید. ضمنا استفاده از ماساژگان برای درمان آسیب دیدگی های جدی ممکن است نا مناسب باشد.

این مطلب را نیز بخوانید :

شما عاشق این دو وسیله خواهید شد | صندلی ماساژور و تردمیل در خانه

لازم به یادآوری است که ورزشکاران از کاربران اصلی و ابتدایی ماساژگان کوبه‌ ای هستند، اما قبلا هم گفتیم که همگان می ‌توانند از این وسیله استفاده کنند. البته باید قبول کرد که استفاده از ماساژگان در ابتدا کمی دردناک باشد؛ اما این وسیله می‌ تواند با نفوذ در عمق مناطق دردناک، گره ‌ها و دردها را از بین ببرد که این هدف اصلی هر ماساژگانی است!

منبع handheldmassagerguide.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *